Zabawy z rytmem

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie “Zabawy z rytmem” – zastosowanie zabaw rytmicznych w praktyce edukacyjnej, które odbędzie się w dniach 15 -16 września 2023 r. w Ostródzie. Szkolenie przeznaczone jest dla nauczycieli przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej.

Opis:

Jednym z podstawowych składników dzieła muzycznego kształtującym charakter utworu jest rytm. Ważne jest, by uczyć dzieci wyczuwać i słyszeć rytm, ponieważ poczucie rytmu wpływa na właściwe rozumienie przebiegu muzyki.

Zajęcia z rytmiki są oparte przede wszystkim na zabawach muzycznych, podczas których dzieci ruszają się w rytmie muzyki i grają rytmicznie na instrumentach, ale do zabaw rytmicznych oprócz instrumentów perkusyjnych można wykorzystać własne ciało (body percussion) oraz przedmioty np. piłki, kubeczki. Dzięki nim wydobycie charakterystycznego motywu rytmicznego z utworu i podkreślenie go może stać się źródłem radosnej zabawy rytmicznej.

Podczas warsztatów „zabawy z rytmem” wykorzystane zostaną elementy działań  z zakresu metodyki Orffa, Dalcroze’a oraz teorii uczenia się muzyki E. Gordona, m.in.: echo rytmiczne, rytmizacja tekstów, zapis i czytanie rytmu, układanki rytmiczne, ruch przy muzyce, realizacja przebiegu muzycznego utworów z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych oraz innych przedmiotów. Podczas warsztatów uczestnicy poznają propozycje zabaw rytmicznych do utworów kompozytorów muzyki klasycznej ( m.in. Vivaldi, Mozart, Schubert), popularnej, filmowej oraz piosenek dla dzieci.

PLAN SZKOLENIA:

15 września 2023 r.

 • 12:00 – zabiegi w SWP Zdrowie (dla chętnych)
 • 14:00 – obiad
 • 15:00 – 16:30 – “Zabawy z rytmem” – zastosowanie zabaw rytmicznych w praktyce edukacyjnej cz.1.
 • 16:30 – 17:00 – przerwa kawowa
 • 17:00 – 18:30 – “Zabawy z rytmem” – zastosowanie zabaw rytmicznych w praktyce edukacyjnej cz.2.
 • 19:00 – kolacja

16 września 2023 r.

 • śniadanie
 • od 08:00 – zabiegi w SWP Zdrowie dla chętnych
 • 10 – 11:30 – “Zabawy z rytmem” – zastosowanie zabaw rytmicznych w praktyce edukacyjnej cz.3.
 • 11:30 – 12:00 – przerwa kawowa
 • 12:00 – 13:30 – “Zabawy z rytmem” – zastosowanie zabaw rytmicznych w praktyce edukacyjnej cz.4.
 • 14:00 – obiad
 • od 15:00- zabiegi w SWP Zdrowie dla chętnych.

Dla osób chętnych istnieje możliwość bezpłatnego przedłużenia pobytu do 17 września.

W ramach szkolenia zapewniamy nocleg w pokojach dwuosobowych z łazienką. W przypadku chęci zakwaterowania w pokoju jednoosobowym istnieje taka możliwość za opłatą (270 PLN/noc). Opłatę należy uiścić w Domu Polonii na miejscu, jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pokoju pod adresem mailowym szkolenia.odnswp@gmail.com.

dr Adriana Wdziękońska absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w czasie studiów trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki „za wybitne osiągnięcia w nauce i sukcesy artystyczne”. Współpracuje z wieloma uznanymi artystami w instytucjach kultury na terenie całego kraju. Autorskie koncerty realizowała między innymi w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, w Filharmonii im. S. Moniuszki w Koszalinie, w  Muzeum F. Chopina w Warszawie i w Żelazowej Woli oraz w Muzeum Łazienki Królewskie. Specjalizuje się w realizacji cieszących się dużym zainteresowaniem koncertach familijnych (w tym od 2008 roku koncerty dla niemowląt, małych dzieci i kobiet w ciąży). Obecnie tworzy programy i prowadzi cykle koncertowe: „Czas dla nas” dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, „Wędrówki po pięciolinii” i „Miś Doremiś” dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej a także dla Fundacji Muzyka jest dla Wszystkich koncerty „Smykofonii” w Warszawie. W ramach współpracy z Fundacją oraz Orkiestrą Sinfonia Varsovia co roku realizuje koncerty „Smykofonii” odbywające się w Teatrze Wielkim podczas festiwalu „Szalone Dni Muzyki”.

Aby zapisać się na szkolenie, należy wypełnić poniższy formularz zgłoszeniowy do dnia 31.08.2023.

Liczba miejsc jest ograniczona!

Organizatorzy zastrzegają sobie potwierdzenie rezerwacji miejsc w dniach 01. – 04.09.2023.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY